Eski başsavcının Adnan Oktar davasında aleyhinde ifade verecek tanıklar dinlenmedi

Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve Bölge Adliye Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Adnan Oktar suç örgütüyle ilişkisi olduğunu ileri süren gazeteci Barış Terkoğlu’na dava açtı. Davanın son duruşmasında, Salihoğlu ile Oktar arasındaki ilişkiyi anlatmak üzere iş insanı Fırat Devecioğlu ve eski polis şefi Adil Serdar Saçan, Çağlayan Adliyesi’ndeydi. Ancak mahkeme, iki ismin tanık olarak dinlenmesi talebini kabul etmedi.

KORUMASI TUTUKLANDI 2 GÜN SONRA EMEKLİ OLDU

2018 yılında Adnan Oktar grubuna yapılan operasyonda gözaltına alınıp tutuklanan isimlerden biri de Özdemir Uygun’du. Uygun, o dönem İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı olarak görev yapan Hadi Salihoğlu’nun koruması olarak görev yapıyordu. Dava dosyasında, Adnan Oktar suç örgütünün, Uygun’u ‘Salihoğlu’yla ilişki kurarken kullandığı’ belirtiliyordu.

Uygun’un tutuklanmasından 2 gün sonra, Salihoğlu emeklilik dilekçesini verdi. Gazeteci Barış Terkoğlu, emekli olurken, “Birdenbire emekli olmak insanların aklına soru işareti getirse de gönül rahatlığı içinde arkama baktığımda aydınlık yüzler gördüm ve bu şekilde emekliliğe karar verdim” diyen Salihoğlu’nun Adnan Oktar grubuyla ilişkisini, geçen yıl 28 Mart’ta Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde yazdı.

‘YOLLARININ KESİŞTİĞİ ÇOK NET’

Terkoğlu bu yazıyı, 2018 yılında Oktar grubuna yapılan operasyondan sonra açılan davada, verilen cezalarla ilgili istinaf mahkemesinin geçen yıl verdiği bozma kararının ardından kaleme aldı. Terkoğlu’nun yazısında, davaya şikayetçi sıfatıyla katılan iş insanı Fırat Develioğlu’nun ve eski polis şefi Adil Serdar Saçan’ın mahkemede verdiği ifadeler yer alıyordu.

1999 yılına kadar Adnan Oktar suç örgütünün tepe isimlerinden biri olan Develioğlu, mahkemede 1999 yılında Oktar’la birlikte tutuklandıklarını hatırlatıyor ve Salihoğlu’nun tahliyelerinde nasıl rol oynadığını anlatıyordu:

“1999 yılında beni ve Adnan Oktar’ı tahliye eden heyette DGM savcısı. Beni, Hadi ile İstanbul’da müracaat savcısı Atilla Bey tanıştırdı, geceleri bir yerlere gitmeye falan başladık. Sonra ben ona maddi destek oldum. Hadi Salihoğlu’nun koruması burada neden yargılanıyor? Hadi Salihoğlu’na para götüreceği için yargılanıyor.”

Davada şikayetçi sıfatıyla ifade veren eski polis şefi Adil Serdar Saçan ise, 1999 yılında Oktar grubuna yapılan operasyonu yürüten isimlerden biriydi. Saçan, ifadesinde şunları söylüyordu:

“Hadi Salihoğlu ile yollarının kesiştiği çok net. Üsküdar Başsavcısı ilen bunlara yol veriyor, DGM’de tahliyelerini istiyor. Bence Hadi Salihoğlu’nun da bu soruşturma kapsamında alınması gerekiyor.”

SALİHOĞLU’NDAN HAKARET DAVASI

Terkoğlu’nun bu yazısının ardından, eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla dava açtı. Açılan davanın 13 Nisan’da görülen son duruşmasında savcılık mütalaasını verdi. Mütalaada, Terkoğlu’nun 28 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

ALEYHİNDEKİ TANIKLARIN DİNLENMESİ TALEBİNE RET

Terkoğlu duruşmada, Hadi Salihoğlu’nun Adnan Oktar grubuyla ilişkili olduğunu ileri sürmesine dayanak gösterdiği ifadelerin sahipleri Saçan ve Develioğlu’nu tanık olarak dinlenmesini istedi. Ancak mahkeme bu talebi, yargılamaya katkısı olmayacağı gerekçesiyle reddederek, Adnan Oktar suç örgütüne yönelik davanın dosyasından Saçan ve Develioğlu’nun ifadelerinin istenmesine karar verdi. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bir sonraki duruşması 12 Eylül’e ertelendi.

Hadi Salihoğlu kimdir?

Trabzonlu olan Hadi Salihoğlu, taşradaki görevlerinin ardından 1991 yılında İstanbul’a geldi. Sırasıyla Silivri ve Fatih adliyelerinde görev yapan Salihoğlu, Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde de çalıştı. Daha sonra Üsküdar Cumhuriyet Başsavcısı olan Salihoğlu, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerini de yürüttü. Salihoğlu, emekli olduğunda İstanbul Bölge Adliye Başsavcısı’ydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir