Milaslılar ormanlarının kömür yataklarına dönüşmesini istemiyor

Muğla’nın Milas ilçesinde kömürlü iki termik santralin faaliyette olmasının ekosisteme zarar vermesine ilişkin rapor hazırlandı. Raporda, Milas zeytinyağı ve çam balının ekonomik açıdan kömüre alternatif olabileceğine dikkat çekildi.

Milas’ta bulunan Akbelen Ormanı’ndaki köylüler 661 gündür orman alanlarının kömür madeni nedeniyle tahrip edilmemesi için hukuki mücadele veriyor. Köylüler ormanlarını korumak için 661 gündür nöbet tutuyor.

Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK), Milas Kent Konseyi, Avrupa İklim Eylem Ağı (CAN Europe) ve İklim İçin 350 Derneği’nin konuya ilişkin yol haritası hazırladı. ‘‘Kömürün Ötesinde Milas’’ isimli raporda Milas’ta kömürden çıkışın istihdam üzerindeki olası olumsuz etkilerini ortadan kaldıracak yerel ekonomik alternatifleri barındıran ‘‘kömürden adil bir çıkışın’’ yol haritası sunuldu.

Milas’ta yapılan görüşmelere yer verilen raporda, hava kirliliği, tarımsal verim kaybı, zeytin ağaçlarının verimsizleşmesi, kanser ve solunum yolu hastalıklarının artması, susuzluk gibi sorunların kömürden kaynaklandığına dikkat çekildi. Ayrıca istimlak yoluyla köylülerin yerlerinden edilmesi ise kömürle ilgili en kaygı uyandıran sorunlar arasında.  Milaslılar, ormanlarının kömür yataklarına dönüşmemesi için mücadelesini sürdürüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir