Resmen Tamamlandı: FTX’ten Büyük Kripto Satışı!

FTX ve borçlularının LedgerX’i potansiyel bir alıcıya satmak üzere anlaşmaya vardıkları duyuruldu. Miami International Holdings’in (MIH) bir iştiraki olan M7 Holdings, bir basın açıklamasına göre, kripto türevleri borsası LedgerX’i satın almak için açık artırmayı kazandı. FTX’in bir iştiraki olan LedgerX’in alınmasıyla anlaşmadan elde edilen gelirin 50 milyon dolar olması beklenmekte. İşte detaylar…

Batan kripto borsası FTX’in iştiraki için satış anlaşması

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere FTX.US, LedgerX’in ana şirketi Ledger Holdings’i 2021 yılında 298 milyon dolara satın aldı. Ledger Holdings, Eylül 2022’de yatırımcılara dış sermayeyi iade edeceğini söyleyen kripto hedge fonu LedgerPrime’ı da içeriyor. LedgerX’in satışı, birden fazla erteleme içeren çalkantılı bir açık artırma sürecinin ardından geldi. İflas dosyalarına göre 12 Nisan’da bir satış duruşması yapılması beklenmekte idi. Ancak 10 Nisan’daki bir dosyada “LedgerX İşletmesinin satışına ilişkin satış duruşmasının bir sonraki duyuruya kadar ertelendiği” ifadeleri yer aldı.

LedgerX, 1,2 milyon dolarlık ticaret geliri elde etti. Ayrıca 2022’de 17 milyon dolarlık negatif FAVÖK (faiz, vergi, amortisman ve itfa öncesi kâr) yayınladı. FTX alacaklılarına yönelik gelişmeler sağlayan yeniden yapılandırma başkanı John J. Rray III konuyla ilgili açıklamasında, “MIH ile bu anlaşmaya varmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu anlaşma, paydaşlara kazanım sağlamak için devam eden çabalarımızın bir örneğidir” dedi.

LedgerX’in birçok lisansı var

Miami International Holdings; hisse senedi, opsiyon ve emtia borsalarına sahip olan ABD merkezli borsa holdingidir. Şirket, 2020 yılında Minneapolis Tahıl Borsası’nı (MGEX) satın alarak ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) lisanslı bir emtia borsası işletme lisansına sahip oldu. MGEX şu anda sadece bir adet endeks dışı emtia vadeli işlem ürünü sunmakta. O da “Kuzey Amerika Sert Kırmızı Bahar Buğdayı”. Miami’nin LedgerX’i satın alması, şirketin kripto ticaretine girmesine olanak tanıyacak.

LedgerX, iflas eden kripto borsası FTX’in ABD’deki kuruluşu tarafından satın alındı. Ardından, FTX.US Derivatives olarak yeniden markalandı. LedgerX, LedgerX’in emtialar için vadeli işlem sözleşmelerini listelemesine, takas hizmetleri sağlamasına ve müşteriler için vadeli işlemlere aracılık etmesine olanak tanıyan CFTC‘in sağladığı üç lisansa sahip. Mevcut satış anlaşmasının 4 Mayıs 2023 için belirlenen bir mahkeme duruşmasında onaylanması gerekiyor.

MIH ile OPNX ilişkisi

Alıcı tarafından yapılan ayrı bir duyuru, Miami International Holdings’in satın alma işlemini kendisinin gerçekleştireceğini gösteriyor. MIH, Miami Uluslararası Menkul Kıymetler Borsası’nın (MIAX) sahibidir. Bu arada, 21 Nisan’da MIAX ve diğer birkaç şirket, OPNX’in yatırımcıları olarak karşımıza çıktı. Bildirdiğimiz üzere OPNX, başarısız kripto firmaları Three Arrows Capital ve CoinFLEX’in halefi olarak görülmekte. Ancak şimdiye kadar birçok yatırımcı OPNX’e yatırım yaptıklarını reddetti. Bunun yerine daha önceki bir CoinFLEX finansman turuna yatırım yaptıklarını açıkladı. MIAX’in kendisi konuyla ilgili yorum yapmadı. Ancak MIAX, tartışmanın ayrıntılarına bakmaksızın CoinFLEX’e yatırım yaptı. Bu da MIAX ve MIH’in kripto sektöründeki fırsatları açıkça gördüğü anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir