Aynı işin ücretinde makas açılıyor… Ücret piyasasında denge bozuluyor

Çalışan, çalışmayan herkes asgari ücret görüşmelerini yakın takibe aldı. Çünkü asgari ücretteki artış ile enflasyon arasında birbirini tetikleyen sıkı bağlar var.

Kamu “Çalışanı enflasyona ezdirmeyecek bir ücret gözeteceğiz” derken, özel sektör belli yetenekleri kaybetmemek için düzenli ‘güncelleme’ yapıyor. Uluslararası insan kaynakları danışmanlığı şirketi Michael Page’in Türkiye 3’üncü çeyrek maaş araştırması, şirketler maaşlarda eş zamanlı olarak iyileştirme yapmadığında, farklı şirketlerde aynı işi yapanların ücretlerinde uçurumlar yarattığını ortaya koydu.

YÜZDE 40 ARTIŞ VAR

Maaş Araştırması, Türkiye’deki 10 sektördeki firmaların ciroları ve pazar eğilimleri dikkate alınarak mevcut maaş durumuna ve sektörde talep gören rollere ayna tutuyor.

Rapora göre enflasyonda yaşanan değişkenlikler sebebiyle, 2023 yılının ilk çeyreğine kıyasla ücretlerde, üçüncü çeyrekte yüzde 35-40 civarında bir artış var. Michael Page Türkiye Genel Müdürü Fatih Cömert’e göre Türkiye’de enflasyonun yüksek seyretmesi ve firmaların eş zamanlı olarak maaşlarda iyileştirmeler yapmaması nedeniyle aynı role ait farklı firmalarda ücretlerde uçurumlar oluştu. Cömert, “Bu nedenle maaş sebebiyle iş değişikliği düşünüldüğünde orta veya uzun vadede olaya bakmakta fayda var. Yöneticilerin de bu konuya eğilip şeffaf bir şekilde süreçlerini belirlemeleri ve iletişimini yapmaları gerekiyor” dedi.

Fatih Cömert

İŞTE SEKTÖRLER VE ÜCRETLER

Michael Page Türkiye Ücret Araştırması’nın 3’üncü çeyrek sonuçlarına göre sektörlerdeki ücret değişimleri şöyle:

BANKACILIK : Yüksek nitelikli adaylar, maaş artışının yanı sıra uzaktan veya hibrit çalışmaya izin veren ve küresel fırsatlar sunan şirketleri tercih ediyor. Bu sektörde en az deneyimli uzman maaşı yılda en fazla brüt 720 bin TL’ye, 12 yılı aşkın deneyime sahip yöneticinin baz maaşı ise 2 milyon 500 bin TL’ye ulaştı.

SATIŞ VE PAZARLAMA: Görev alabilmek, pro-aktif olmak ve yeni değişikliklere uyum sağlamak gibi sosyal becerilere sahip adaylar tercih ediliyor. En az deneyimli uzman maaşı yılda en fazla 750 bin TL’ye, deneyimli çalışanların baz maaşı yıllık brüt 2 milyon 200 bin TL’ye yükseldi.

MUHASEBE, FİNANS: Muhasebe müdürü, finansal kontrolör, finansal planlama, analiz ve strateji ağırlıklı rollere talep artıyor. Bu alanlarda çalışanların en deneyimsiz olanlarının yıllık maksimum brüt maaşları 540 bin TL iken deneyimli yönetici pozisyonları için brüt maaşlar yıllık 2 milyon 500 bin TL seviyelerine ulaşıyor.

SAĞLIK VE YAŞAM BİLİMLERİ: Sektörde çalışanların dijital dünyaya uyumu, Avrupa ve Türkiye regülasyonlarını takibi önemini koruyor. Bu sektörde en az deneyimli çalışan en fazla yıllık brüt 800 bin TL baz maaş alırken, 12 yıldan fazla deneyime sahip çalışanın baz maaşı yıllık brüt 3 milyon TL’ye ulaşıyor.

İNSAN KAYNAKLARI: Bu alanda ihtisaslaşan rollerin çeşitliği de artıyor. Bu sektörde en az deneyimli çalışan en fazla yıllık brüt 800 bin TL baz maaş alırken, 12 yıldan fazla deneyime sahip çalışanın baz maaşı yıllık brüt 3 milyon TL’ye ulaşıyor.

PERAKENDE: Perakende sektöründeki maaşlar diğer sektörlere oranla daha düşük seviyede. Dijital pazarlama ve e-ticaret rollerine talep devam ediyor. Bu sektörde en az deneyimli çalışan en fazla yıllık brüt 550 bin TL alırken, 12 yıldan fazla deneyime sahip çalışanın baz maaşı yıllık brüt 1 milyon 700 bin TL civarında oluyor.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ: Bu sektörün profesyonelleri için yıllık brüt paketler, deneyimine ve uzmanlığına bağlı olarak 600 bin TL – 3 milyon TL arasında değişiyor.

LOJİSTİK: Sürdürülebilirlik, yenilikçi bakış, dijital süreçlere uyum, etkin iletişim becerisi ve ileri düzeyde İngilizce bilgisi tercihlerde öncelik sağlıyor. Bu sektörde en az deneyimli çalışan en fazla yıllık brüt 580 bin TL alırken, deneyimli profesyonellerin baz maaşı yıllık brüt 2 milyon 200 bin TL civarında oluyor.

MÜHENDİSLİK VE ÜRETİM: Talep gören rollerin başında üretim, kalite, Ar-Ge pozisyonları ile proses ve yalın üretim mühendisleri var. En az deneyimli çalışan en fazla yıllık brüt 600 bin TL alırken, deneyimli profesyonellerin baz maaşı yıllık brüt 2 milyon 200 bin TL’nin üzerinde.

OFİS YÖNETİMİ-SEKRETER: Bu roller için eskiden organizasyon temelli işler yeterli görülürken, artık belli ölçülerde işin içine dahil olmaları bekleniyor. En az deneyimli çalışan en fazla yıllık brüt 480 bin TL, deneyimli çalışan brüt 1. 5 milyon TL alabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir