Batık Kripto Para Şirketi, O Varlığı Yok Pahasına Sattı!

CEO John Ray III liderliğindeki önde gelen kripto para borsası FTX, mali yüklerini hafifletmek ve borçlarını geri ödemek amacıyla, iştiraklerinden biri olan Digital Custody Inc’i (DCI) token satışı ve ticaretiyle tanınan bir platform olan CoinList’e satmak için önemli bir karar aldı. Şu anda mahkeme onayını bekleyen satış, FTX’in DCI ile yollarını yalnızca 500.000 dolar karşılığında ayırmayı kabul etmesiyle, 10 milyon dolarlık ilk satın alma maliyetinden yüzde 95’lik şaşırtıcı bir düşüşü temsil ederek dikkate değer bir indirimle geliyor. İşte detaylar…

FTX, kripto para şirketini sattı

FTX başlangıçta Güney Dakota’da kayıtlı bir tröst şirketi olan DCI’yi satın aldı. Satın alma amacı kripto varlıklar için saklama çözümleri sunarak hizmetlerini güçlendirmekti. İki ayrı işlemle tamamlanan satın alma işleminde FTX, 21 Aralık 2021’de 5 milyon dolar ödedi. Ardından 6 Ağustos 2022’de 5 milyon dolar daha yatırım yaptı. Ancak, bu ilk hedeflere rağmen, FTX’in DCI’ya yönelik planları, öncelikle düzenleyici baskılar ve dahili yeniden yapılandırma sorunları da dahil olmak üzere kripto para birimi ortamındaki öngörülemeyen zorluklar nedeniyle hiçbir zaman tam olarak gerçekleşmedi.

DCI’yı elden çıkarma kararı, FTX’in kısa süre önce yaptığı bir açıklamanın ardından geldi. Özellikle, FTX’i FTX.com olarak yeniden başlatma planlarından vazgeçtiğini duyurmasıyla birlikte geldi. FTX, faaliyetlerini yeni bir marka altında gençleştirme niyetini paylaştı. Ancak yeniden lansmanı desteklemek için gerekli yatırımı sağlamada zorluklarla karşılaştı. Böylece sonuçta projeyi durdurma kararı aldı. Sonuç olarak, FTX.US de dahil ABD merkezli operasyonlarını canlandırmak için acil bir plan olmadan DCI, FTX’in varlık portföyündeki ihtiyaç fazlası olarak kabul edildi.

DCI satışını yargı inceleyecek

CoinList’in DCI’ı alması, yargı incelemesine tabi olsa da, DCI’ın orijinal CEO’su ve satıcısı Terence J. Culver tarafından kolaylaştırıldı. DCI’ın kuruluşunda önemli rol oynayan Culver, işlemi kolaylaştırmak için 500.000 dolar kredi vermeyi kabul etti. Böylece anlaşmaya katılımını daha da sağlamlaştırdı. Finansal desteğe ek olarak Culver, CoinList’te %10’luk bir hisse alarak işlemden fayda sağlayacak. Böylece kripto para ekosistemine olan bağlılığının altını çizecek.

FTX‘in yasal temsilcileri mahkeme dosyalarında, LedgerX’in satışı ve FTX. US’yi canlandırma çabalarının durdurulmasının ardından DCI’nın FTX için minimum değere sahip olduğunu vurguladı. FTX, DCI için potansiyel alıcıları araştırmasına rağmen, CoinList’e satışın varlığın değerini en üst düzeye çıkarmak için en uygun seçeneği temsil ettiği sonucuna vardı. Önerilen satış, Teminatsız Alacaklılar Komitesi ve FTX.com’un ABD Dışı Müşterileri Geçici Komitesi de dahil olmak üzere kilit paydaşlardan destek aldı. Ayrıca FTX’in iflas işlemlerine dahil olan taraflar arasında bir fikir birliği olduğunu gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir