Gördüğü Herkes Sahte Çıktı! Yöneticiler Deepfake ile Taklit Edildi: 25 Milyon Dolarlık Vurgun!

Hong Kong polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, personel bir video görüşmesine katılması için kandırıldı. Görüşmeye katılanların hepsi deepfake tekniğiyle oluşturulmuş sahte görüntülerdi.

GÖRDÜĞÜ HERKES SAHTE ÇIKTI

CNN’e konuşan kıdemli müfettiş Baron Chan Shun-ching, şehrin kamu yayıncısı RTHK’ya verdiği demeçte “Çok sayıda katılımcı olduğu video konferansta, gördüğü herkesin sahte olduğu ortaya çıktı” dedi.

Chan, çalışanın, şirketin İngiltere merkezli finans direktöründen geldiği iddia edilen bir mesaj aldıktan sonra şüphelendiğini de sözlerine ekledi:
“Başlangıçta, çalışan gizli bir işlemin gerçekleştirilmesi gerektiğinden bahsedildiği için bunun bir kimlik avı e-postası olduğundan şüphelendi. Ancak, video görüşmesinden sonra katılan diğer insanlar tıpkı tanıdığı meslektaşları gibi görünüyor ve ses çıkarıyorlardı, bu nedenle şüphelerini bir kenara bıraktı.”

Polis memuru, görüşmedeki diğer kişilerin gerçek olduğuna inanan çalışanın toplam 200 milyon Hong Kong doları (yaklaşık 25,6 milyon dolar) havale etmeyi kabul ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir