İlk kez yapılacak ama konu bıçak sırtı: Otoban katilleri

Vizyona girecek seri katil filmini ele alan Gazeteci Sina Koloğlu, Türkiye’de seri katil filmlerinin az sayıda olma sebebini, yapımcıların bu filmdeki düşüncelerini ele aldı. Otoban Katilleri filminin, 20-23 Ekim 2006 tarihleri arasında kiraladıkları arabayla otobanda yolculuk ederken, 52 saat içinde 6 farklı şehirde 7 kişiyi öldüren iki kişinin hikayesinden ilham alınarak yapıldığı belirtiliyor. Koloğlu şunları söyledi:

“OTOBAN KATİLLERİ; ‘BİZDE SERİ KATİL ÇOK’

‘Türkiye’nin ilk seri katil temalı polisiye suç filmi ‘Otoban Katilleri’ vizyona girmek için gün sayıyor’ diye tanıtım yapıldı. Film, 2006’da yaşanan olaylardan ilham alan, medyanın isim babası olduğu bu isimden geliyor. ‘Otoban Katilleri’ filmi yönetmeni ve senaristi Tolga Kadıoğlu; ‘Epeyce seri katil örneğimiz var. Bu kadar zamandır seri katil filmi yapılmamasının nedeni örnek kıtlığı değil, bu tarz filmlerin insanları şiddete yönelteceği inancı’ diyor.

SERİ KATİL FİLMİ DÜŞÜNCESİ GELİŞMEMİŞ

İzleyici nezdinde karşılığı nasıl bir film olabilir? ‘İnsanlar en çok, “zaten haberlerde izliyoruz, sağda solda görüyoruz, bir de sinemada görmeye ne gerek var” minvalinde tepki veriyorlar. Sinema filmi kompozisyonu içinde birilerinin bu olayları alıp, kendi yorumları ile göz önüne sereceğine dair düşünceler, gelişmemiş’ Kadıoğlu’na göre.

YAPIMCILAR TEPKİLERDEN ÇEKİNİYOR

Bugüne kadar olmaması bir yerde yapımcıların sıcak bakmamasından kaynaklanıyor; ‘Aslında neye tepki koyduğu belli olmayan insanların tepkilerinden çekiniliyor’ diyerek topu sosyal medyaya atmış oluyor yönetmen. Twitter belirliyor ya bizim ortamları!

ÖZENDİRMEK DEĞİL ELEŞTİRMEK

Baş köşede bu soru var; filmden etkilenenler olabilir mi? Kadıoğlu net söylüyor; ‘Biz de bu olaylara tepki veren insanlardanız. Zaten film de bu yaşananlara duyulan bir tepki’.

BU FİLM İLE TANINACAKLAR

Başrollerde Korkut Çözer, Muhammet Mustafa Karademir, Cemalettin Çekmece, Barış Hacıhan var. ‘Ünlü’ isimlerden olmadı mı teklif giden? Kadıoğlu ‘Birkaç televizyon dizisi ünlüsü diyebileceğimiz oyuncu arkadaşla görüştük ama karakteri “aşırı” bulanlar oldu’ diyor. Tecrübeli ama isimsiz oyuncular ile çalışma fikrinin bu projeye daha uygun geldiğini belirtiyor yönetmen. Yani bu film belki de bu isimleri epey konuşturacak.

Film 25 Ağustos’ta vizyonda olacak. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir