Potasyum vücuttaki tuzu ve çok daha fazlasını düzenler…Vücudun potasyum eksikliğine dair beş işaret :

Ayrıca dünyada birçok insanın karşılaştığı sorun olan aşırı tuz tüketiminin etkilerini de hafifletir. Her şeyden önce kan damarlarını hasara ve kalınlaşmaya karşı korur ve yüksek tansiyonu düşürür.
Sürekli yorgunsanız ama gerektiği kadar uyuyorsanız bunun nedeni potasyum eksikliği olabilir.

Bunlar vücudunuzda potasyum eksikliğinin en yaygın belirtileridir:

1. Yorgunluk
Vücudun normal çalışması için potasyum gerekir. Sürekli yorgunsanız ama gerektiği kadar uyuyorsanız bunun nedeninin potasyum eksikliği olabileceğini söylüyor. Yorgunluk aynı zamanda stres, yetersiz beslenme ve uyku eksikliğinin de sonucu olabilir; bunlar aynı zamanda vücuttaki potasyum eksikliğiyle ilişkili sorunlardır.

2. Kas krampları
Potasyum vücuttaki kasların düzgün çalışması için gereklidir.
Bu mineralin vücuttaki seviyeleri düşük olduğunda kişi gün içinde veya egzersiz yaparken ağrı ve kramplar yaşar.

3. Güçsüzlük ve baş dönmesi hissi
Potasyum seviyeleri gün boyunca dalgalanabilir ve vücutta bu mineralde büyük bir düşüş kalp atış hızınızın yavaşlamasına neden olarak bayılacakmış gibi hissetmenize neden olabilir.
Bu çok yaygın değil, ancak başınıza gelirse mutlaka bir doktora görünün. Ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanma hissetseniz bile göz ardı etmeyin.

4. Yüksek tansiyon
Vücutta yeterli miktarda potasyum bulunmadığında kan damarları daralarak yüksek tansiyona neden olabilir. Ayrıca kalp çarpıntısına da dikkat edin; vücuttaki en önemli kas, vücutta sodyum ve potasyum dengesizliği olduğunda iyi çalışamaz.

5. Sürekli şişkinlik
Vücutta potasyum eksikliği olduğunda vücutta tuz regülasyonu ile ilgili sorunlar yaşanır. Bütün bunlar şişkinliğe yol açabilir. Sık sık şişiyorsanız, sebeplerden biri bu olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir