Sıber sigortaya başvurmak için edr neden önemli ?

SİBER SİGORTAYA BAŞVURMAK İÇİN 

EDR NEDEN ÖNEMLİ?

Fidye yazılımı saldırıları daha yaygın ve maliyetli hale geldikçe, sigorta şirketleri siber sigorta poliçesi isteyen işletmelere giderek daha katı şartlar dayatıyor. Bir kuruluşun siber sigorta kapsamına hak kazanabilmesi için, siber riski azaltmada ve modern tehditlere karşı korumayı geliştirmede sürekli hazır olduğunu ortaya koyan belirli göstergelere sahip olması gerekiyor. Bu gereksinimlerin başında uç nokta tespit ve yanıt (EDR) çözümünün kurulumu geliyor. Siber güvenlik alanında küresel bir lider olan Acronis, siber sigorta reddinin yaygın nedenlerini, günümüz işletmelerinin teminat başvurusunda bulunurken karşılaştıkları zorlukları, sigorta almanın getirdiği ticari sonuçları ve poliçe gerekliliklerini karşılamak için gereken EDR’ın temel dinamiklerini mercek altına alıyor.

Siber sigortadan yararlanabilmek için, gelişmiş tehditlere karşı bir dizi özel güvenlik önlemi ve kontrolü uygulamak şirketler için bir zorunluluk. Bu niteliklerin yokluğu, sigorta poliçesi kapsamının veya taleplerin reddedilmesine neden olabiliyor. Kuruluşların sigorta reddi ile karşılaşmasının en önemli nedenleri arasında çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) uygulamasının olmaması, düzensiz yedeklemeler, imza tabanlı tespit kullanan eski anti-virüslere bağımlılık, bilinen güvenlik açıklarının yamalanmasının veya verilerin şifrelenmesinin ihmal edilmesi de dahil olmak üzere siber risklerin ortadan kaldırılmaması yer alıyor. Siber güvenlik alanında küresel bir lider olan Acronis, siber sigorta reddinin yaygın nedenlerini, günümüz işletmelerinin teminat başvurusunda bulunurken karşılaştıkları zorlukları, sigorta almanın getirdiği ticari sonuçları ve poliçe gerekliliklerini karşılamak için gereken EDR’nin temel dinamiklerini mercek altına alıyor.

İşletmeler Siber Sigorta Konusunda Zorluklarla Karşı Karşıya

İşletmeler, siber suçluları ve bilinen güvenlik açıklarını ağlardan uzak tutmak için artan zorluklarla karşı karşıya. Ortalama bir işletme kimlik avı planları, çalınan şifreler, bilinen ancak yamalanmamış yazılım açıklarından yararlanma ve diğer karmaşık izinsiz girişlerle uğraşıyor. Bu engeller, ChatGPT gibi akıllı siber suçluları daha etkili hale getiren ve vasıfsız kullanıcıların oyuna girmesini sağlayan üretken yapay zeka (AI) araçlarının ortaya çıkmasıyla daha da artıyor. Buna karşılık sigorta sektörü, poliçe sahiplerinin bir siber saldırıdan kaynaklanan zararlarını tahsil etmelerini daha da zorlaştırdı. Örneğin, bazı sigortacılar artık artan maliyetlerini dengelemeye yardımcı olmak için talepleri belirli sayıda tehlikeye atılmış ağla sınırlandırıyor veya ödemelere üst sınır koyuyor.

Siber Sigorta Kapsamının En Önemli Ticari Faydaları

Siber sigorta kapsamı, hak kazanan işletmelere çeşitli avantajlar sunuyor. Sigortalı kuruluşlar, öngörülemeyen siber saldırıların maliyetlerinin bir kısmının, hükümetler ve endüstri düzenleyici makamları tarafından maruz kalınan uyum cezaları da dahil olmak üzere, bir poliçe talebiyle karşılanacağını bilerek rahat ediyor. Siber sigorta ayrıca bir işletme ile müşterileri arasındaki bağlılığı ve güveni de güçlendiriyor. Siber sigortaya sahip kuruluşlar, hassas müşteri verilerini güvence altına alma konusunda açık bir kararlılık sergiliyor. Siber sigorta poliçeleri, müşteriler verilerinin bütünlüğüne ve korunmasına değer verildiğini öğrendiklerinde şirketlere rekabetçi pazarlarda da avantaj sağlıyor. Azaltılmış siber risk, siber sigortanın en önemli faydalarından biri. Şirketler siber sigorta ön koşullarını yerine getirerek kötü amaçlı yazılım, fidye yazılımı ve diğer tehditlere karşı temel koruma önlemlerini aldıklarını gösterirler. EDR bu çabanın önemli bir bileşenidir.

EDR’nin Siber Sigorta Niteliklerini Karşıladığından Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Sigortacılar, siber sigorta başvuru sahiplerinden, sahip oldukları uç nokta anti-malware önlemlerini belgelemelerini talep ediyor. Geçmişte, şüpheli süreçleri belirlemek için geçmiş verilerden ve bilinen tehdit istihbarat bilgilerinden yararlanan reaktif bir yaklaşım olan imza tabanlı kötü amaçlı yazılım tespiti ve yanıtı yeterli oluyordu. Günde çeyrek milyondan fazla yeni kötü amaçlı yazılım örneğinin geliştirildiği ve ortalama iki günden daha kısa bir süre varlığını sürdürdüğü bir çağda, imza tabanlı kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı buna ayak uyduramıyor.

Sonuç olarak, sigortacılar artık tehdit istihbaratı verilerindeki küçük sapmaları daha iyi tanımak ve tehdit anormalliklerini daha erken fark etmek için davranış tabanlı tespit ve EDR konusunda ısrarcı yaklaşım sergiliyor. Davranış tabanlı tespit, kurumların kötü niyetli süreçleri gerçek zamanlı olarak engellemesini ve ortadan kaldırmasını sağlıyor ve sektör lideri birçok siber güvenlik tedarikçisi, yapay zeka ve makine öğrenimi (ML) özellikleriyle davranış tabanlı tespit sunuyor. EDR, birden fazla uç noktadaki olayları ilişkilendirerek, tehdit modellerini tanımlayarak, bazı tehditleri otomatik olarak izole edip düzelterek, tehdit avcılığını destekleyerek ve siber güvenlik analistlerine şüpheli süreçlere nasıl yanıt verecekleri konusunda eylemler önererek bu kötü amaçlı yazılım önleme tedbirlerini birkaç adım öteye taşıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir